Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu, jednak nie zawsze zostajemy takim obdarzeni. Na szczęście istnieje możliwość, by naprawić to, co natura popsuła za pomocą aparatów ortodontycznych. Przy ich pomocy można korygować szpary międzyzębowe, cofniętą żuchwę i wiele innych wad zgryzu. Aparat można zacząć nosić w każdym momencie życia, nikogo więc dzisiaj nie dziwi aparat u dorosłej osoby. W obecnym czasie pacjent ma możliwość wyboru różnego rodzaju aparatów, a ten zależny jest od typu wady zgryzu i możliwości finansowych osoby zainteresowanej. Istnieją nawet również takie aparaty, których zupełnie nie widać.
Aparat klasyczny z metalowymi lub estetycznymi zamkami.
Ten rodzaj aparatu przymocowuje się do zewnętrznej powierzchni zgryzu. Zbudowany jest z zamków, które są wykonane z metalu, kryształu, kompozytu lub porcelany, pierścieni oraz łuków powlekanych teflonem lub metalem. Ten typ aparatu jest niestety najbardziej widoczny, jednak ceramiczne oraz kryształowe zamki maja kolor bardzo podobny do prawdziwego odcienia zębów, co nieco poprawia jego estetykę. Zamki mogą być też bezbarwne. Koszt aparatu metalowego wynosi ok 3.000 złotych za górną i dolną szczękę, zaś kryształowego 6.000 złotych. Do ceny należy doliczyć koszty wizyt kontrolnych, odbywających się najczęściej raz w miesiącu. Ich cena różni się w zależności od gabinetu stomatologicznego.
Aparaty ortodontyczne lingwialne (językowe)
Aparat lingwialny jest podobny z wyglądu do aparatu klasycznego, różni go to, iż zamki mocowane są po wewnętrznej stronie zębów. Dzięki temu zupełnie ich nie widać. Przeciwwskazaniem dla tego typu aparatu są choroby przyzębia, wąskie łuki i niskie zęby. Okres adaptacji do aparatu jest dłuższy niż do aparatu klasycznego, mogą występować też kłopoty w mówieniu. Aparat ten może mieć zamki zaprojektowane dla indywidualnego kształtu zębów pacjenta. Cena od 8.000 do 14.000 złotych za oba łuki oraz koszt wizyt kontrolnych.
Aparaty samoligaturujące
Ten nowoczesny aparat, ma unikalną budowę zamków. Dzięki nim możliwe jest użycie mniejszej siły nacisku na zęby niż przy klasycznych modelach. Minimalizuje dyskomfort towarzyszący leczeniu, skraca jego czas. Nie są potrzebne też częste wizyty kontrolne. Pomaga także dodatkowo w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, nie posiada bowiem elastycznych elementów. Dodatkowym plusem jest też możliwość leczenia bez ekstrakcji zębów. Koszt aparatu to 5.000-6.000 złotych za oba łuki i koszt wizyt kontrolnych.
Więcej na ten temat zawiera strona internetowa gabinetu stomatologicznego na Wilanowie w Warszawie